Borgere får ret i stor del af klagesager: Så mange fejl laver din kommune

Skive Kommune lavede flest fejl i 2019, Holstebro lavede færrest. Men generelt lavede alle forholdsvis mange fejl.

Tallene er ikke til at tage fejl af. Når folk klager over beslutninger truffet i kommunen, er der ofte fejl, viser de seneste tal fra Ankestyrelsen.

I 2019 blev der i alt sendt 2.487 klager til Ankestyrelsen fra de 13 midt- og vestjyske kommuner.

I gennemsnit var der fejl i mere end hver tredje af klagerne sendt fra landsdelens borgere.

Fire ud af ti i Skive

Ankestyrelsen behandler blandt andet kommunale sager om social- og beskæftigelsesområder, specialundervisning og afgørelser om tvangsanbringelser af børn.

Skive Kommune ligger øverst, hvis man kigger på antallet af sager, der enten blev ændret, ophævet eller hjemvist i 2019.

Ændret, ophævet eller hjemvist

Fire ud af ti klagesager, som kom fra borgere i Skive Kommune, endte i 2019 med at blive hjemvist, ændret eller ophævet. 

Holstebro er "duks" med fejl i én ud af fire sager

Generelt er der forholdsvis mange fejl i de klagesager, Ankestyrelsen behandler.

Af de 13 kommuner i landsdelen lavede Holstebro færrest fejl med knap 28 procent i 2019. Altså var der fejl i mere end hver fjerde klagesag.

På landsplan var der fejl i knap en tredjedel af de 24.020 klagesager, Ankestyrelsen behandlede i 2019.

Nedenfor kan du se hvor mange klagersager fra 2019 i din kommune, Ankestyrelsen vurderede, der var fejl i.

KommuneKlagesager i 2019Sager med fejl i procent
Skive19340,93
Favrskov19638,78
Herning29336,18
Ikast-Brande22235,59
Ringkøbing-Skjern17535,43
Silkeborg25935,14
Viborg35533,80
Struer8333,73
Thisted14131,21
Lemvig5831,03
Vesthimmerland15229,61
Morsø5129,41
Holstebro30927,51

 


Læs flere artikler fra Midt- og Vestjylland eller i kategorien Politik.