Bestyrelse og repræsentantskab

Den overordnede ledelse af TV MIDTVEST varetages af en bestyrelse på syv medlemmer. Repræsentantskabet vælger seks medlemmer, og det sidste medlem vælges blandt de fastansatte medarbejdere.

Bestyrelsen

  Foto: Kim Kvist, TV MIDTVEST

Bestyrelsens medlemmer - set fra venstre - er:

  • Svend Erik Nielsen, Herning, næstformand
  • Leif Amby, Thisted, formand
  • Claire Hollmann, medarbejderrepræsentant
  • Anders Ahrenfeldt, Kjellerup
  • Erik Sørensen, Aulum
  • Helge Stavnsbjerg, Skive
  • Lene Falk, Holstebro - fraværende på billedet

Repræsentantskabet

TV MIDTVESTs repræsentantskab består af 76 medlemmer, der vælges for en 4-årig periode.

Repræsentantskabet virker som programråd og vælger seks af bestyrelsens syv medlemmer.

Repræsentantskabsmedlemmer valgt for perioden 1. oktober 2018 - 30. september 2022:

Støtteforeningen:

  • Gregers V. Kristensen, Thyholm
  • Jens Sønderby, Vinderup
  • Jens Erik Ager, Herning
  • Erik Sørensen, Aulum
  • Michael Pedersen, Bjerringbro
  • Svend Erik Nielsen, Herning
  • Jeppe Bjerg Mikkelsen, Vildbjerg
  • Ejler Kærvang, Struer
  • Lene Falk, Holstebro
  • Kaj Christensen, Herning
  • Grethe Holm, Skjern
  • Jens Chr. Jensen, Haderup
  • Bohart Slot Jensen, Thisted
  • Helge Stavnsbjerg, Skive
  • Ketty Gravesen, Viborg
  • Nora Hornstrup, Thisted
  • Peder J. Pedersen, Holstebro
  • Bent Vestergaard Larsen, Spøttrup
  • Trine Jakobsen, Herning
  • Børge Nielsen, Højslev
  • Bent Stadel Petersen, Kjellerup
  • Annelise Kristensen, Skive
  • Mogens Lindhardt, Hanstholm
  • Anders Ahrenfeldt, Kjellerup

Oplysnings- og seerorganisationer:

  • AOF's foreninger: Poul Erik Jensen, Ikast
  • AOF's foreninger: Erik Østergaard Kristensen, Skive
  • FOF's foreninger: Gitte Bach Andersen, Holstebro
  • FOF's foreninger: Lone Bak-Pedersen, Skive
  • LOF's foreninger: Nanna Margrethe Bjerrum, Struer
  • LOF's foreninger: Karsten Villadsen, Spøttrup
  • ARF's foreninger: Poul Ivan Knuisgaard, Holstebro
  • ARF's foreninger: Vagn Kidmose, Nykøbing M
  • KLF's foreninger: Erik Sejersbøl, Thisted
  • KLF's foreninger: Lissy Mouridsen, Videbæk

Erhvervsfaglige organisationer:

  • Fagforeninger under LO: Hans Enevoldsen, Vinderup
  • Fagforeninger under LO: Stanley Bach Mortensen, Viborg
  • Fagforeninger under FTF: Lisbeth Krabbe Nielsen, Holstebro
  • Fagforeninger under FTF: Helen Sørensen, Herning
  • Fagforeninger under AC: Brian Bjørn Hansen
  • Dansk Industri Midt-Vest: Kaj Østergaard, Herning
  • Dansk Industri Midt-Vest: Stig Veis Jørngensen, Roslev
  • DE - Dansk Erhverv: Boy Boysen, Ringkøbing
  • DE - Dansk Erhverv: Claus Toksvig, Viborg
  • Landboforeninger: Søren Christensen, Skjern
  • Landboforeninger: Leif Gravesen, Thisted
  • Dansk Familielandbrug: Ejner Thomsen, Holstebro
  • Fagforeninger udenfor LO/FTF: Birgit May Jørgensen, Ulfborg

Andre kulturelle foreninger:

  • Idrætsorganisationer - DGI Midjylland: Preben Vinther Sørensen, Herning
  • Idrætsorganisationer - DGI Vestjylland: Karen Bak, Videbæk
  • Idrætsorganisationer - DIF: Erik Preisler, Skive
  • Idrætsorganisationer - DFIF: Tage Jensen, Stoholm
  • Kristelige organisationer: Britta Vig Carlsen, Sunds
  • Kristelige organisationer: Birgitte Refshauge Kjær, Skive
  • Spejderorganisationer: Bente Bo Mortensen, Holstebro
  • Spejderorganisationer: Leif Amby, Thisted
  • Handicaporganisationer: Jørgen Ahler, Holstebro
  • Handicaporganisationer: Hanne Skipper, Skive

Byråd og Regionsråd:

  • Thisted Kommune: Mette Kjærulff, Thisted
  • Morsø Kommune: John Christiansen, Nykøbing M
  • Lemvig Kommune, Erik Flyvholm, Lemvig
  • Skive Kommune: Thomas Rosenkrands
  • Viborg Kommune: Johnny F. Andresen, Karup
  • Ringkøbing-Skjern Kommune: Benjamin Morthorst, Ringkøbing
  • Ikast-Brande Kommune: Heinrich Rune, Ikast
  • Holstebro Kommune: H. C. Østerby, Holstebro
  • Struer Kommune: Mads Jakobsen, Struer
  • Herning Kommune: Ulrik Hyldgaard, Herning
  • Vesthimmerlands Kommune: Per Bisgaard, Aalestrup
  • Favrskov Kommune, Kurt Andreassen, Thorsø
  • Silkeborg Kommune: Linda Lyngsøe, Kjellerup
  • Region Midtjylland: Dorthe West, Sønder Felding
  • Region Nordjylland: Tage Leegaard, Snedsted

Ungeudvalg:

  • Mangler udpegning
  • Mangler udpegning
  • Mangler udpegning
  • Mangler udpegning