Oversigt: Vinderne af DM i Skills 2016
Der var flere vindere fra det midt- og vestjyske ved DM i Skills 2016. Se den samlede oversigt.
Kaos på motorvejene to dage i træk kunne ikke forhindre DM i Skills 2016 i at komme tæt på sidste års tilskuerrekord.
Trods en brand på havnen i Fredericia torsdag, som forsinkede starten og fik en del til at opgive et besøg i MesseC og en lukning af den fynske motorvej fredag, nåede besøgstallet lørdag eftermiddag 60.268.
Det er kun overgået af sidste års besøgstal på 68.000 i Bella Center i København.
På scenen i MesseC lykønskede statsminister Lars Løkke Rasmussen alle vinderne i de 36 konkurrencefag.
- Man bliver glad på vores lille lands vegne, når man ser jeres engagement. For vi skal jo leve af jer, sagde statsminister Lars Løkke Rasmussen.
Listen over dette års danmarksmestre i Skills ser således ud (arbejdsgiver i parentes, erhvervsskole til sidst):
Anlægsgartner:
Makkerparret Anne Møllegaard Rasmussen (Th. Skov Larsen Aps., Odense) og Chris Johansen (Green Anlæg Aps), begge fra Kold College
Anlægsstruktør:
Makkerparret Jacob Krogsgaard Pilegaard (Korinth Entreprenørfirma Aps.) og Jacob Bruun Østerberg (Milling Maskinstation Aps) begge fra Amu-Fyn
Automatiktekniker:
Emil Stenkjær Hansen ( Danfoss Power Electronics A/S), EUC Syd
Bager:
Marcus Sennefelder (Mesterbageren i Haslev) ZBC Ringsted
Blomsterdekoratør:
Christina Pedersen (Blomsterværket Pindstrup) Handelsfagskolen
Brolægger:
Makkerparret Nicolai Phillip Larsen (Smidstrup Brolægning Aps) og Marco Bak (Entreprenør-Brolægning Hansen&Rasmussen Aps.) begge Next-Uddannelse København
Bygningsmaler:
Rebekka Guldbrand Vedstesen (Malermester Kurt Skovdal) Rybners
Bygningssnedker:
Frederik Riber (Tømrermester Madsen Aps.) Roskilde Tekniske Skole
Bygningsstruktør:
Makkerparret Jesper Siebert (Bo Michelsen A/S) og Mathias Kjærgaard Jørgensen (Chr. Johannsen A/S) begge Rybners
Cater og Smørrebrødsjomfruer:
Kathrine Laura Hørup (Antvorskov Kaserne) Selandia
Detailhandel:
4-mandsholdet: Chris Patrick Forsé, Poul Møllnitz Petersen, Casper Georg Stets, Helena Hansen alle Selandia CEU
Detailslagter:
Stine Kristensen (Slagter Marco, Højslev) UCH Holstebro
Elektriker:
Alexander Strarup Sørensen (SIF Gruppen A/S) TEC Frederiksberg
Ernæringsassistent:
Camilla Lillienskov Pedersen (Centralkøkkenet Risskov) Sansestormerne
Flisemurer:
Frederik Nielsen (M. Thomsen Støtt Aalborg A/S) Tech College Aalborg
Frisør:
Stine Thorkelin-Eriksen (Center Salonen) Hansenberg
Glarmester:
Chris Petersen (Alu Fabrikken Aps) EUC Nordvestsjælland
Gulvlægger:
Philip Sarel Holtzhausen Knudsen (Burchart Gulventreprise A/S) Mercantec
Industritekniker:
Oliver Stavnsbo (L J Maskinteknik A/S) Syddansk Erhvervsskole
Klejnsmed:
Andreas Grubb Jarlsø (Vestergaard Company A/S) Roskilde Tekniske Skole
Kok:
Christain Jung Hoon Kleinert (Restaurant Babette) Selandia
Konditor:
Blyp Sophie Knudsen (H.C. Andersens Konditori og Cafe) ZBC Ringsted
Kosmetiker:
Atusa Nasirzadeh Masolleh (Hudplejeklinikken B-Unique) Next-Uddannelse København
Maskinsnedker:
Peter Schytt-Nielsen Pagh (Bernstorffminde Møbelfabrik) Svendborg Erhvervsskole
Murer:
Jacob Trærup Ahlgreen (H.D. Byg Ejstrupholm Aps.) Herningsholm Erhvervsskole
Møbelpolstrer:
Cecilie Vibe Hansen (Lonnies Møbelpolstring) Skive Tekniske Skole
Møbelsnedker:
Jacob Primdahl Abrahamsen (Gesten Bådaptering Aps.) Syddansk Erhvervsskole
Personvognsmekaniker:
Sander Stensgaard Kristensen (Pedersen & Nielsen Automobilforretning A/S) Tradium
Social- og sundhedsassistent:
Makkerparret Mette Blunck (Slagelse Kommune) og Olivia Rohde Olsen (Ringsted Kommune) begge Sosu Sjælland
Tagdækker:
Christoffer Bo Jensen (K. N. Tagdækning A/S) Learnmark Horsens
Teknisk isolatør:
Patrick Guldberg Rasmussen (Delta Teknisk Isolering Aps.) EUC Nordvestsjælland
Tjener:
Rebecca Nielsen (Hotel Skibelund Krat) Hansenberg
Tækkemand:
Mads Strebøl Larsen (Hedens Tækkemænd Aps.) Den Jyske Håndværkerskole
Tømrer:
Anton Holm (Juul&Nielsen A/S) Next-Uddannelse København
VVS- og energispecialist:
Henrik Skovsgaard Bull (VVS Søberg A/S) EUC Syd / HANSENBERG Kolding
Oversigten er leveret af SkillsDenmark.