Handicapformand i Viborg forstår mange fejl: - Der er ikke tid til ordentlig sagsbehandling

Det er for lidt tid og for mange regler, der er skyld i fejl i den kommunale sagsbehandling, mener Thorben Koed Thomsen, som selv er mangeårig socialrådgiver.

Det kommer ikke bag på Thorben Koed Thomsen, der er kredsformand for Danske Handicaporganisationer i Viborg, at der er relativt mange fejl i de klagesager, der ender i Ankestyrelsen. 

- Jeg kan sagtens forstå, at det går galt.

Sagstallet for den enkelte medarbejder er enormt højt. Der er ikke tid til en ordentlig sagsbehandling, fortæller han til TV MIDTVEST.

Thorben Koed er selv uddannet socialrådgiver og har beskæftiget sig med området i en menneskealder.

- Jeg kan heller ikke følge med længere, siger han med henvisning til de mange regler og lovændringer, der fylder i den sagsbehandling, som ved klager kan havne på bordet i Ankestyrelsen.

Han mener, at politikerne på Christiansborg bør holde igen med lovændringer.

- Send Folketinget hjem på en lang ferie. Kan vi dog ikke få fred til, at reglerne kan nå at bundfælde sig?, afslutter han i spørgende form.

Ankestyrelsen behandler klagesager inden for blandt andet kommunale sager om social- og beskæftigelsesområder, specialundervisning og afgørelser om tvangsanbringelser af børn.

Struer Kommune: - Vi skal blive bedre - men vi er også blevet bedre

I Struer Kommune kan kommunaldirektør Jesper Thyrring Møller ikke udtale sig om de konkrete sagers fejl.

Han fastslår dog, at kommunen faktisk har nedbragt antallet af klager og fejl over årene. Når det er sagt, er én fejl en fejl for meget.

- De afgørelser, der kommer fra Ankestyrelsen, er altid noget, vi skal lære af, siger han.

Han deler Thorben Koeds opfattelse af, at det er vanskelig sagsbehandling.

-  Der kommer rigtig mange lovændringer. 

- Der er ingen tvivl om, at lovgivningens kompleksitet er med til at øge risikoen for fejl. Men vi skal altid bestræbe os på at undgå fejl, siger Jesper Thyrring Møller. 

Nedenfor kan du se hvor mange klagersager fra 2019 i din kommune, Ankestyrelsen vurderede, der var fejl i.

KommuneKlagesager i 2019Sager med fejl i procent
Skive19340,93
Favrskov19638,78
Herning29336,18
Ikast-Brande22235,59
Ringkøbing-Skjern17535,43
Silkeborg25935,14
Viborg35533,80
Struer8333,73
Thisted14131,21
Lemvig5831,03
Vesthimmerland15229,61
Morsø5129,41
Holstebro30927,51

 


Læs flere artikler fra Viborg eller i kategorien Samfund.