Kandidattesten: Ukendte slår borgmesterkandidater på stribe

At være mest eksponeret i medierne er ikke altid ensbetydende med, at man automatisk bliver stemmesluger. Det viser tal fra en ny undersøgelse.

Gennem de seneste uger har vælgerne kunnet tage kandidattesten på TV MIDTVEST.

Den er lavet i samarbejde med TV 2, TV 2-regionerne, en række dagblade og Megafon.

På baggrund af de kandidattester, der er lavet indtil nu, er der lavet en foreløbig opgørelse over, hvilke kandidater i hver kommune, der flest gange er dukket op i top-3, hos de brugere, der hidtil har taget kandidattesten.

Fælles for alle resultater i det midt-og vestjyske er, at det ikke er de politikere, som er mest profilerede i medierne, som oftest er topscorere i kandidattesten.

Der er kun seks spidskandidater, som er havnet i top-tre ud af 39 mulige fra de 13 kommuner i Midt- og Vestjylland. De seks er markeret med fed skrift i opgørelsen længere nede i artiklen.

Tallet ud for hver kandidat viser, hvor mange gange vedkommende er placeret i top 3 hos en bruger.

Har du endnu ikke prøvet kandidattesten, har du muligheden her.

Herunder kan du se, hvem der klarer sig bedst i kandidattesten i din kommune.

Favrskov:

  1. Favrskov, Lene Guldbrandt, Det Konservative Folkeparti, 1957,
  2. Favrskov, Rasmus Grønborg Jakobsen, Radikale Venstre, 1357
  3. Favrskov, Pet Petersen, Radikale Venstre, 1322

Herning:

  1. Herning Christina Clausen, Borgerlisten 2742
  2. Herning Lasse Ostersen Lindholdt, Venstre 2288
  3. Herning Michael Jakobsen, Venstre 2189

Holstebro:

  1. Holstebro, Kasper B. G. Lauritsen, Socialdemokratiet, 2399
  2. Holstebro, Henrik Nielsen, Venstre, 1905
  3. Holstebro, Lone Kjær Hein, Radikale Venstre, 1784

Ikast-Brande:

  1. Ikast-Brande, Emma Thorup Jacobsen, Socialistisk Folkeparti, 1173
  2. Ikast-Brande, Trine Meldgaard Kristensen, Dansk Folkeparti, 1171
  3. Ikast-Brande, Peter Søgaard, Det Konservative Folkeparti, 1064

Lemvig:

  1. Lemvig, Lone Pilgaard Sørensen, Socialdemokratiet, 1475
  2. Lemvig, Keld Marstrand Wang, Radikale Venstre, 1198
  3. Lemvig, Christina Serup Hove, Venstre, 1023

Morsø:

  1. Morsø, Mette Kærgaard Iversen, Venstre, 971
  2. Morsø, Jens Peter Zacho, Det Konservative Folkeparti, 750
  3. Morsø, Chris Dahl, Venstre, 746

Ringkøbing-Skjern:

  1. Ringkøbing-Skjern, Jens Erik T. Damgaard, Kristendemokraterne, 2216
  2. Ringkøbing-Skjern, Irvin Christensen, Det Konservative Folkeparti, 1639
  3. Ringkøbing-Skjern, Jacob Leinum, Kristendemokraterne, 1332

Silkeborg:

  1. Silkeborg, Martin Jakobsen, Det Konservative Folkeparti, 3682
  2. Silkeborg, Thomas Tonsberg Schlie, Venstre, 2842
  3. Silkeborg, Anders Laursen, Socialdemokratiet, 1717

Skive:

  1. Skive, Johnny Knudsen, Socialdemokratiet, 1650
  2. Skive, Tom B. Pedersen, Dansk Folkeparti, 1281
  3. Skive, Thue Grum-Schwensen, Socialistisk Folkeparti, 1187

Struer:

  1. Struer, Adam Jensen, Radikale Venstre, 1157
  2. Struer, Mads Jakobsen, Venstre, 1044
  3. Struer, Steen Jakobsen, Venstre, 1035

Thisted:

  1. Thisted, Torben Overgaard, Det Konservative Folkeparti, 1279
  2. Thisted, Johannes Kristensen, Venstre, 1210
  3. Thisted, Else-Marie Overgaard Holmenes, Venstre, 1022

Vesthimmerlands:

  1. Vesthimmerlands, Liselotte Lynge Jensen, Dansk Folkeparti, 2496
  2. Vesthimmerlands, Kristine Bloch Steendahl, Radikale Venstre, 1331
  3. Vesthimmerlands, Steffen Lønsmann, Det Konservative Folkeparti, 1173

Viborg:

  1. Viborg, Johnny F. Andresen, Lokallisten - Viborg, 3555
  2. Viborg, Marianne Tøttrup, Radikale Venstre, 3345
  3. Viborg, Lene Foged, Liberal Alliance, 3049