Wilbek kan ikke være borgmester og sportchef på samme tid

Ulrik Wilbek er indstillet på at stoppe som sportschef for håndboldforbundet, hvis han bliver borgmester

Hvis Ulrik Wilbek bliver Venstres borgmester, er det slut med at være sportschef i Dansk Håndbold Forbund.
    
Det siger hans lokalformand i Viborg, Anders Jensen, og det er Wilbek selv også klar over.
    
- Så længe jeg ikke er valgt, så er det ikke noget problem. Men hvis jeg bliver borgmester, så kan det ikke kombineres.
    
- Det har været en svær overvejelse, men jeg kan på den anden side godt lide udfordringer og vil gerne gøre en forskel. Og det er det, der trækker ved borgmesterjobbet, siger han til Ritzau.
    

Håndbold politik tur-retur

I 2005 var det omvendt. Da måtte Ulrik Wilbek meldte fra som borgmesterkandidat, fordi han blev tilbudt jobbet som herrelandstræner i håndbold. Men nu er en ny situation opstået, efter at viceborgmester Jens Rohde meldte sig ud af Venstre i protest mod partiets asylpolitik.
    
Det banede vejen for Wilbek, som nu skal til at læse op på lokalpolitikken igen.
    
- Jeg har holdt mig ajour, men ikke i inderkredsen. Der er heldigvis to år til valget, så jeg har et år til at støve det op, der skal støves op.
    
- Men mit indtryk er, at de seneste år har været gode for Viborg. Vi har haft dygtige byråd og Søren Pape Poulsen (K), der som borgmester har haft et fantastisk drev. Derfor starter man heller ikke fra nul, der er gjort et rigtigt godt stykke arbejde, siger Wilbek.
    
Det er forretningsudvalget i lokalforeningen, der har indstillet Ulrik Wilbek som borgmesterkandidat. Han skal dog formelt vælges på et medlemsmøde i april.
    
Wilbeks blåbog
  

Navn: Ulrik Wilbek.
    
Født: 13. april 1958 (57 år).
    
Siden 2012 sportschef i Dansk Håndbold Forbund (DHF).
    
Uddannelse: Folkeskolelærer.
    
Civilstand: Gift med den tidligere Viborg HK- og landsholdsmålmand Susanne Munk Wilbek. Sammen har parret to børn. Ulrik Wilbek har også en datter fra et tidligere forhold.
    
Trænerkarriere:
    
1985-1988: Virum/Sorgenfris herrehold i 1. division samtidig med trænerposten for U-landsholdet.
    
1988-1991: Viborg HK's kvinder.
    
1991-1998: Landstræner for Danmarks kvindelandshold.
    
1998-2003: Viborg HK's kvinder.
    
2003-2005: Viborg HK's herrer.
    
2005-2014: Landstræner for Danmarks herrelandshold.
    
Titler med klubhold: DM-guld 1999, 2000, 2001 og 2002. NM for klubhold 1998. EHF Cuppen 1999. Finalist i Champions League 2001.
    
Titler med U-kvindelandsholdet: Sølv i 1987.
    
Medaljer med kvindelandsholdet: VM-sølv 1993, EM-guld 1994, VM-bronze 1995, EM-guld 1996, OL-guld 1996, VM-guld 1997.
    
Medaljer med herrelandsholdet: EM-bronze 2006, VM-bronze 2007, EM-guld 2008. VM-sølv 2011, EM-guld 2012, VM-sølv 2013, EM-sølv 2014.
    
Politisk karriere:
    
Har siddet i byrådet i Viborg for Venstre i perioden fra 1998-2001, hvor han desuden var socialudvalgsformand.
    
Bekendtgjorde i 2005, at han ville forsøge at blive borgmester, men trak sit kandidatur, da han blev landstræner for herrelandsholdet.
    
/ritzau/