VVF-trænere bliver på posten

Viborg FF har besluttet at holde fast i Steffen Højer og Søren Frederiksen resten af foråret.

Efter flere forsinkelser har fodbold-klubben Viborg FF nu endelig fået styr på, hvem der skal træne klubbens hold i 1. division - i hvert fald i det kommende halve år.

Direktør Morten Jensen har besluttet at lade de to tidligere topspillere Steffen Højer og Søren Frederiksen fortsætte på posten foråret ud - derefter vil han overveje situationen endnu engang.

Lyttede til spillerne

Steffen Højer og Søren Frederiksen tog over, da klubben efter et skuffende efterår valgte at fyre cheftræner Lars Søndergaard i november. Morten Jensen siger til klubbens hjemmeside, at han løbende har fulgt træningen samtidig med jagten på en ny træner.

- Der er blevet udvist et stort engagement og en stor kompetence fra Steffen og Sørens side. Samtidig har spillerne gentagne gange ytret ønske om, at de to trænere skulle have muligheden for at fortsætte, siger Morten Jensen.