Viborg HK: Kassen er ved at være tom

VHK bliver tvunget til at ændre markant på de sportslige ambitioner, hvis der ikke kommer ny kapital i klubkassen.

Den fortsatte drift i håndboldligaklubben Viborg HK er truet, hvis sponsorer og andre samarbejdspartnere ikke skyder ekstra penge i kassen.

- I bund og grund er pengekassen ved at være tom. Hvis vi ikke får tilført mere kapital, skal vi have ændret markant på vores sportslige set up. Vi skulle også gerne nå gennem sæsonen, men i værste fald kan det blive svært at nå hele vejen igennem, siger klubbens direktør Jan Buhr til TV MIDTVEST.

Den kritiske situation er opstået, fordi et planlagt salg af nogle tidligere klublokaler er slået fejl. Salget skulle have indbragt 2,4 millioner kroner, og da en stor del af klubbens egenkapital er bundet i fast ejendom, mangler klubben kontanter her og nu.

Klubben har derfor kaldt til krisemøde på onsdag, hvor man håber, at sponsorer og samarbejdspartnere vil give tilsagn om støtte på mellem tre og fem millioner kroner.

Viborg HK har flere år kørt med underskud og har senest besluttet at neddrosle sit herrehold for at få kassen til at stemme.

Interview med VHK-direktør Jan Buhr:

 

Håndboldklubben har indkaldt til krisemøde for at skaffe 3-5 mio. kr.