Svensk mand i spidsen for Skive

Efter sommerferien får fodboldherrerne fra Skive ny træner. Valget er faldet på svenske Joakim Mattsson.

Der vil være svenske gloser i omklædningsrummet, når den nye sæson begynder for Skive IK. 45-årige Joakim Mattson skal være cheftræner for klubbens 1. divisionshold. Det skriver Skive IK på sin hjemmeside.

Joakim Mattson kommer fra en stilling som assistenttræner i OB. Tidligere har han også været assistenttræner i både Randers og Silkeborg.

Den nye træner har været klubbens førsteprioritet siden den tidligere træner Jakob Michelsen blev solgt til Sønderjyske.

- Joakim er allerede bekendt med Skive IK`s værdier og igennem snakkende med ham har vi kunnet mærke at samarbejdet tyder på et rigtigt godt match, skriver sportschef Jesper Larsen på klubbens hjemmeside.