Rockerbesøg kan blive dyrt

Det kan ende med, at Stellas Bodega bliver smidt ud af restauratørforeningen i Holstebro. Det er resultatet efter uroligheder natten til lørdag.

Det endte i kæmpeslagsmål og uroligheder, da en gruppe med tilknytning til rockermiljøet holdt fest på Stellas Bodega natten til lørdag. Nu møder Stellas kritik af restrauratør-foreningen i Holstebro.

Foreningen er utilfredse med, at rockerne fik adgang til værtshuset. Sådan skriver Dagbladet Holstebro-Struer. Foreningens medlemmer frygter, at folk bliver bange for at gå i byen i Holstebro. Hvis Stellas Bodega ikke indfører andre retningslinjer, bliver værtshuset ifølge restaurationsforeningen ekskluderet.

 - Det er ikke rart at stå uden for i forhold til de myndigheder, der giver bevilling. De skeler til, om man er medlem, siger en anonym restauratør.

Om Stellas Bodega skal ekskluderes - blir besluttet på restauratør-foreningens næste møde.