Rekordmange singler: Se, hvor mange der er i din kommune

I dag er over 153.000 singler her i Midt- og Vestjylland. Det stiller nu nye krav til bl.a. fødevarer og rejsetyper.

02:25

Flere og flere vælger aktivt parforholdet fra til fordel for et liv som single. Det betyder, at der i dag er over 153.000 singler her i Midt- og Vestjylland. Det er det højeste tal nogensinde, og det svarer til, at hver tredje voksen over 18 år lever alene.

 Den store stigning i antallet af singler betyder, at der er opstået en ny og anderledes gruppe af forbrugere. Det mærker de flere steder her i landsdelen, hvor den stigende efterspørgsel tvinger flere brancher til at tænke kreativt og nyt. Det har de taget konsekvensen af i Rema 1000.

- Vi sælger alle vores varer i ét-styks priser. Du ser aldrig to for éns pris i Rema 1000. F.eks én banan koster 1.95 kr. i stedet for 10 koster 19.95 kr., siger Torben Nielsen, der er Købmand i Rema 1000 i Nørreportcentret i Holstebro.

I begyndelsen var Torben Nielsen dog ikke overbevist om, at det var den rette løsning.

- Til at starte med var vi nok lidt skeptiske, det er jo gammelt købmandsskab, at man skal sælge så mange varer som muligt. Men vi har også fundet ud af, at vi sælger flere friske varer til vores kunder.

 

Nye krav til produktion

Det er ikke kun købmændene, der skal ændre deres tilgang til de produkter, de sælger. Ifølge Torben Nielsen, så kræver det også en stor ændring i produktionen af varer.

- Det er jo emballagestørrelser, det er maskiner og det er pakkemaskiner, der skal laves om. Og producenten skal også have en tro på, at det er det rigtige, vi vælger at gøre.

Ifølge Louise Byg Kongsholm, der er direktør og trendforsker ved Pej gruppen i Herning, så kan det dog godt betale sig at målrette sin markedsføring mod singlerne.

- Totalt set er det en voksende målgruppe, som også er et stort potentiale både for producenter og for detailhandlere, siger hun.

Hos Bravo Tours i Herning er de overbevist om, at singlerne er kommet for at blive. 

- Efterspørgslen på rejser for singler og singler med børn, er steget markant de senere år, og der kommer mere fokus på det også i rejsebranchen. Og vi mærker det dagligt, siger Peder Hornshøj, der er adm. direktør i Bravo Tours i Herning

De sidste 10 år er antallet af solgte rejser for singler og enlige med børn firedoblet hos Herning-rejsebureauet.

De mange singler stiller ifølge den adm. direktør høje krav, når rejsen skal planlægges.

- I gamle dage, hvis man kan kalde det det efterhånden, jamen så var det jo meget med et billigt eneværelse på et billigt hotel, det kunne gøre det ud for meget. Men sådan er det ikke længere. Man vil godt bo godt, man vil godt have kvalitet, man vil godt have en god beliggenhed og gode hoteller.

Både hos Rema1000 og Bravo Tours er singlerne en målgruppe, man ikke kan overse.  

- Vi kan mærke, at opbakningen er der nu, og vi er kun startet. Det er helt sikkert noget, der vil blive dyrket i de næste rigtig mange år, siger Torben Nielsen.

Hos Bravo Tours præsenterer de i slutningen af denne måned helt nye tilbud til netop singler og enlige med børn.

 

Antal singler i de Midt-og Vestjyske Kommuner

 

2015Voksne i altEnlige mændEnlige kvinderEnlige i alt%
Favrskov3339242234411863426
Silkeborg654799685108542053931
Herning640879938107252066332
Holstebro42620645971751363432
Ikast-Brande2958243964400879630
Lemvig1556224142226464030
Ringkøbing-Skjern41845636760821244930
Skive35125578856411142933
Struer1622624762532500831
Viborg6977010986115342252032
Morsø1581926092642525133
Thisted33098512453201044432
Vesthimmerland2793145674502906932
Hele sendeområdet490536750327804415307631
Hele landet4274623743541841096158463737
2005Voksne i altEnlige mændEnlige kvinderEnlige i alt
Favrskov3076934503791724124
Silkeborg61140822397891801229
Herning60348855395131806630
Holstebro41132579467641255831
Ikast-Brande2830138113988779928
Lemvig1640122412368460928
Ringkøbing-Skjern41081553655611109727
Skive35456510152491035029
Struer1668923082361466928
Viborg653339257103521960930
Morsø1664923142563487729
Thisted3354745695172974129
Vesthimmerland2754339104153806329
Hele sendeområdet474389650677162413669129
Hele landet4048013639023759150139817335
1986Voksne i altEnlige mændEnlige kvinderEnlige i alt
Favrskov2596228452907575222
Silkeborg52749649286171510929
Herning54224660382811488427
Holstebro37538481358091062228
Ikast-Brande2538328493394624325
Lemvig1719922352464469927
Ringkøbing-Skjern3843047195221994026
Skive3413142545025927927
Struer1587019972279427627
Viborg59004736789691633628
Morsø1734221892607479628
Thisted3396141485089923727
Vesthimmerland2650232623762702427
Hele sendeområdet438295537736442411819727
Hele landet3745442521904680721120262532