Oversigt: Vinderne af DM i Skills 2016

Der var flere vindere fra det midt- og vestjyske ved DM i Skills 2016. Se den samlede oversigt.

Anlægsstruktør Henrik Lindholdt Haahr vandt Arbejdsmiljøprisen og fik en gavecheck på 3.000 kr. Foto: Privatfoto

Kaos på motorvejene to dage i træk kunne ikke forhindre DM i Skills 2016 i at komme tæt på sidste års tilskuerrekord.

Trods en brand på havnen i Fredericia torsdag, som forsinkede starten og fik en del til at opgive et besøg i MesseC og en lukning af den fynske motorvej fredag, nåede besøgstallet lørdag eftermiddag 60.268.

Det er kun overgået af sidste års besøgstal på 68.000 i Bella Center i København.

På scenen i MesseC lykønskede statsminister Lars Løkke Rasmussen alle vinderne i de 36 konkurrencefag. 

- Man bliver glad på vores lille lands vegne, når man ser jeres engagement. For vi skal jo leve af jer, sagde statsminister Lars Løkke Rasmussen. 

Listen over dette års danmarksmestre i Skills ser således ud (arbejdsgiver i parentes, erhvervsskole til sidst):

Anlægsgartner: 
Makkerparret Anne Møllegaard Rasmussen (Th. Skov Larsen Aps., Odense) og Chris Johansen (Green Anlæg Aps), begge fra Kold College

Anlægsstruktør:
Makkerparret Jacob Krogsgaard Pilegaard (Korinth Entreprenørfirma Aps.) og Jacob Bruun Østerberg (Milling Maskinstation Aps) begge fra Amu-Fyn

Automatiktekniker:
Emil Stenkjær Hansen ( Danfoss Power Electronics A/S), EUC Syd

Bager:
Marcus Sennefelder (Mesterbageren i Haslev) ZBC Ringsted

Blomsterdekoratør:
Christina Pedersen (Blomsterværket Pindstrup) Handelsfagskolen

Brolægger:
Makkerparret Nicolai Phillip Larsen (Smidstrup Brolægning Aps) og Marco Bak (Entreprenør-Brolægning Hansen&Rasmussen Aps.) begge Next-Uddannelse København

Bygningsmaler:
Rebekka Guldbrand Vedstesen (Malermester Kurt Skovdal) Rybners

Bygningssnedker:
Frederik Riber (Tømrermester Madsen Aps.) Roskilde Tekniske Skole

Bygningsstruktør:
Makkerparret Jesper Siebert (Bo Michelsen A/S) og Mathias Kjærgaard Jørgensen (Chr. Johannsen A/S) begge Rybners

Cater og Smørrebrødsjomfruer:
Kathrine Laura Hørup (Antvorskov Kaserne) Selandia

Detailhandel:
4-mandsholdet: Chris Patrick Forsé, Poul Møllnitz Petersen, Casper Georg Stets, Helena Hansen alle Selandia CEU

Detailslagter:
Stine Kristensen (Slagter Marco, Højslev) UCH Holstebro

Elektriker:
Alexander Strarup Sørensen (SIF Gruppen A/S) TEC Frederiksberg

Ernæringsassistent:
Camilla Lillienskov Pedersen (Centralkøkkenet Risskov) Sansestormerne

Flisemurer:
Frederik Nielsen (M. Thomsen Støtt Aalborg A/S) Tech College Aalborg

Frisør:
Stine Thorkelin-Eriksen (Center Salonen)  Hansenberg

Glarmester:
Chris Petersen (Alu Fabrikken Aps) EUC Nordvestsjælland

Gulvlægger:
Philip Sarel Holtzhausen Knudsen (Burchart Gulventreprise A/S) Mercantec

Industritekniker:
Oliver Stavnsbo (L J Maskinteknik A/S) Syddansk Erhvervsskole

Klejnsmed:
Andreas Grubb Jarlsø (Vestergaard Company A/S) Roskilde Tekniske Skole

Kok:
Christain Jung Hoon Kleinert (Restaurant Babette) Selandia

Konditor:
Blyp Sophie Knudsen (H.C. Andersens Konditori og Cafe) ZBC Ringsted

Kosmetiker:
Atusa Nasirzadeh Masolleh (Hudplejeklinikken B-Unique) Next-Uddannelse København

Maskinsnedker:
Peter Schytt-Nielsen Pagh (Bernstorffminde Møbelfabrik) Svendborg Erhvervsskole

Murer:
Jacob Trærup Ahlgreen (H.D. Byg Ejstrupholm Aps.) Herningsholm Erhvervsskole

Møbelpolstrer:
Cecilie Vibe Hansen (Lonnies Møbelpolstring) Skive Tekniske Skole

Møbelsnedker:
Jacob Primdahl Abrahamsen (Gesten Bådaptering Aps.) Syddansk Erhvervsskole

Personvognsmekaniker:
Sander Stensgaard Kristensen (Pedersen & Nielsen Automobilforretning A/S) Tradium

Social- og sundhedsassistent:
Makkerparret Mette Blunck (Slagelse Kommune) og Olivia Rohde Olsen (Ringsted Kommune) begge Sosu Sjælland

Tagdækker:
Christoffer Bo Jensen (K. N. Tagdækning A/S) Learnmark Horsens

Teknisk isolatør:
Patrick Guldberg Rasmussen (Delta Teknisk Isolering Aps.) EUC Nordvestsjælland

Tjener:
Rebecca Nielsen (Hotel Skibelund Krat) Hansenberg

Tækkemand:
Mads Strebøl Larsen (Hedens Tækkemænd Aps.) Den Jyske Håndværkerskole

Tømrer:
Anton Holm (Juul&Nielsen A/S) Next-Uddannelse København

VVS- og energispecialist:
Henrik Skovsgaard Bull (VVS Søberg A/S) EUC Syd / HANSENBERG Kolding

Oversigten er leveret af SkillsDenmark.