Overblik: Så mange sygedage har vi

Sosu´er er den faggruppe med flest sygedage, viser en ny opgørelse. Se hvordan det ser ud i din kommune.

Danmarkskortet her viser sygefraværet i kommunerne for alle de ansatte i 2016: Foto: VIVE

I løbet af denne uge sætter vi her på TV MIDTVEST sammen med resten af TV2-regionerne fokus på kommunerne og deres ansatte. Vi starter med at kigge på sosu'erne.

En analyse af fraværet foretaget af Det Nationale Forsknings- og analysecenter for Velfærd viser nemlig at, af alle faggrupper som arbejder i kommunerne, så er Sosu´erne dem med det højeste fravær.

Sammenligner man Sosu-området med det administrative personale, som har det laveste fravær, så har Sosu'erne i langt de fleste Midt -og Vestjyske kommuner mellem seks og ti flere sygedage om året.

Den kommune hvor sygefraværet var lavest i 2016 var Vesthimmerland. Her havde Sosuerne 12,5 sygedage - mens man i administrationen havde 5,9.

I den anden ende af skalaen ligger Struer. Her havde Sosu'erne 18,9 sygedage. Mens man i administrationen havde 6,8.

Bunden er nået 

Ifølge Tanja Nielsen, der er sektorformand for Social & Sundhed hos FOA i Holstebro har SOSU’ernes arbejdsvilkår ramt bunden.

- Der er i de 25 år, jeg har været i marken, blevet skåret hvert eneste år. Der er aldrig blevet tilført ekstra midler i forhold til, hvad der er blevet beskåret, og i dag løber de så stærkt, at de næsten ikke har tid til at gå på toilettet. Madpakken bliver spist på cyklen mellem besøgene, og toiletbesøgene foregår nogle gange i grøftekanten, fastslår hun. 

Det betyder, ifølge Tanja Nielsen, også at den pleje som borgerne modtager bliver forringet: 

- De føler ikke, at de får deres faglighed med, når de er ude hos borgerne. Det er simpelthen ved at være fabriksarbejde ind og ud hos borgeren, og så videre for at kunne nå deres planer. Det er rigtig stressende for medarbejderne, og der er ikke noget at sige til, at de er kørt ned på det og er nødt til at melde sig syg en gang imellem, siger Tanja Nielsen. 

Herunder kan du se hvor meget sygefravær, målt på dagsværk, der i gennemsnit er i din kommune: 
 

Gennemsnit af Sygefravær i altAlle faggrupperSosu´erAdministration Pædagoger og medhjælpere Lærere
Midt Vest10,914,97,311,210,1
Favrskov11,415,86,913,39,6
Herning10,614,37,011,710,6
Holstebro10,914,88,412,09,1
Ikast-Brande11,412,88,413,210,9
Lemvig9,813,57,29,49,6
Morsø12,317,27,610,611,5
Ringkøbing-Skjern11,115,58,210,510,4
Silkeborg10,914,46,512,910,2
Skive10,815,96,68,710,2
Struer11,619,46,89,59,1
Thisted10,413,07,810,910,7
Vesthimmerlands9,912,55,910,28,7
Viborg10,914,76,812,311,3

 

Danmarkskort over sygedage

Danmarkskortet herunder giver en status over sygefraværet i kommunerne for alle de ansatte i 2016:

 

Sygefravær i 2016 for alle ansatte (antal sygedage, dagsværk pr. fuldtidsansat medarbejder) Foto: Det Nationale Institut for Kommuners og Regioners Analyse og Forskning

Som det ses, er der relativt store forskelle i sygefraværet mellem kommunerne.

Kommunerne i Region Hovedstaden og Region Sjælland er nogle af de kommuner, som har det største sygefravær med op til 13,0-15,2 dagsværk i gennemsnit.

Modsat er medarbejderne i Region Midtjylland samt medarbejderne i Region Nordjylland nogle af de ansatte, som har mindst sygefravær med helt ned til 9,9-10,9 dagsværk i flere af kommunerne.