Ikast-Brande har haft årets næstværste sommer

Sommeren har mildest talt ikke været noget at prale af - og slet ikke i Ikast-Brande. Se hvor sommeren har været værst her.

Foto: Sarah Christine Nørgaard

Det danske sommervejr har primært stået på regn og gråvejr, og nu har DMI lavet en oversigt over, hvor "god" eller "dårlig" sommeren har været i alle landets kommuner. 

Og her har landsdelen flere kedelige placeringer. På en anden sidste plads ligger Ikast-Brande og langt nede af listen som som en del af den kedelige top 10 ligger også Silkeborg, Herning, Viborg og Vesthimmerland. 

Udregningerne er lavet med baggrund i både antal solskinstimer, gennemsnitstemperatur og mm. nedbør.

Så godt/skidt har vejret været i din kommune:
Placeringen er på en liste over landets 98 kommuner. 

KommuneMiddel temperatur (°C)Nedbørssum (mm) Solskinssum (timer) Sommer-point Sommer-placering
Lemvig15,3218,1526,412962
Ringkøbing-Skjern15,2240,5545,811166
Thisted14,8230,4534,810072
Morsø14,9240,7530,98876
Struer15,0250,5507,77278
Holstebro15,0250,2505,87180
Favrskov15,1273,2524,45583
Skive15,0276,9511,64387
Silkeborg15,2308,1507,53489
Herning15,1292,7504,63490
Viborg15,1291,4500,03491
Vesthimmerland14,9287,5515,73392
Ikast-Brande15,0314,6500,52097