TV MIDTVEST

Ikast-Brande har haft årets næstværste sommer

Foto: Sarah Christine Nørgaard

Sommeren har mildest talt ikke været noget at prale af - og slet ikke i Ikast-Brande. Se hvor sommeren har været værst her.

Det danske sommervejr har primært stået på regn og gråvejr, og nu har DMI lavet en oversigt over, hvor "god" eller "dårlig" sommeren har været i alle landets kommuner. 

Og her har landsdelen flere kedelige placeringer. På en anden sidste plads ligger Ikast-Brande og langt nede af listen som som en del af den kedelige top 10 ligger også Silkeborg, Herning, Viborg og Vesthimmerland. 

Udregningerne er lavet med baggrund i både antal solskinstimer, gennemsnitstemperatur og mm. nedbør.

Så godt/skidt har vejret været i din kommune:
Placeringen er på en liste over landets 98 kommuner. 

KommuneMiddel temperatur (°C)Nedbørssum (mm) Solskinssum (timer) Sommer-point Sommer-placering
Lemvig15,3218,1526,412962
Ringkøbing-Skjern15,2240,5545,811166
Thisted14,8230,4534,810072
Morsø14,9240,7530,98876
Struer15,0250,5507,77278
Holstebro15,0250,2505,87180
Favrskov15,1273,2524,45583
Skive15,0276,9511,64387
Silkeborg15,2308,1507,53489
Herning15,1292,7504,63490
Viborg15,1291,4500,03491
Vesthimmerland14,9287,5515,73392
Ikast-Brande15,0314,6500,52097