Fremgang i salg af huse: Tallet er fordoblet i Vestjylland

På fem år er der sket en kæmpe fremgang i salget af huse, viser en opgørelse fra Boligsiden.dk. Viborg og Herning topper listen.

På fem år er salget af huse i kroner og ører steget med næsten 100 procent i Vestjylland. Foto: Uffe Weng /Ritzau Scanpix

Hvis du står og vil sælge dit hus i Herning, Holstebro, Ikast-Brande, Lemvig, Ringkøbing-Skjern, Skive, Struer eller Viborg, kan du forvente at få flere penge mellem hænderne end for bare fem år siden. Det skriver Boligsiden.dk.

Læs også Holstebro-motorvej sætter gang i sommerhussalget

På bare fem år er salget i kroner og ører næsten blevet fordoblet. Fra at salget i 2013 samlet set lå på 1,7 milliarder, ligger det tal nu på 3,4 milliarder kroner. Det er en stigning på næsten 100 procent i de otte kommuner.

Og især i Viborg og Herning er der noget at glæde sig over. De topper nemlig listen over den største prisstigning i salget.

I februar 2013 blev der solgt villaer og rækkehuse for 38 millioner kroner i Viborg og 47 millioner kroner i Herning. På samme tid fem år senere er tallene henholdsvis 88 og 89 millioner kroner. Det er en stigning på 130,7 procent i Viborg og 89, 4 procent i Herning.

- Generelt går det over al forventning. Årets første måneder plejer at være lidt stille, men i de 35 år, jeg har været mægler, har jeg aldrig oplevet, at der har været så meget knald på som nu, siger Allan Christensen, ejendomsmægler og indehaver af danbolig Herning.

Også i Skive går det godt. Kommunen ligger på andenpladsen, når det kommer til, hvor lang tid det tager at få solgt et hus. I februar 2018 tog det kun fem måneder og to uger at få solgt et hus. For fem år siden tog det over ét år.

Læs også Salgstiden for huse falder: Skive er topscorer

Flere huse solgt

Det er ikke kun i kroner og ører, der er sket en stigning. Langt flere huse i de otte kommuner har skiftet ejere i år end for fem år siden. Faktisk er der sket en stigning på hele 74,8 procent.

- Der er kommet gang i erhvervslivet efter finanskrisen, og der er mange virksomheder i Vestjylland. Jobmulighederne er gode, husene er billige og arbejdsløsheden er lav. Det tiltrækker, og derfor bliver der solgt væsentligt flere boliger nu end for fem år siden, siger Birgit Daetz, der er kommunikationsdirektør hos Boligsiden.dk.

I de otte kommuner er husenes priser generelt steget med 10,5 procent.

Herunder kan du se stigningen i de otte kommuner. 

SalgsprocentJan, 2013Jan, 2018Ændring
Herning44,9%62,9%18,0%
Holstebro48,4%60,9%12,6%
Ikast-Brande57,1%65,7%8,6%
Lemvig25,0%64,3%39,3%
Ringkøbing-Skjern45,8%67,3%21,4%
Skive26,9%62,1%35,1%
Struer16,7%31,8%15,2%
Viborg45,3%59,6%14,3%