Flere familier flytter under samme tag

Det er en stigende tendens, at flere familier flytter sammen under ét tag. Ifølge relationschef ved Nybolig giver det flere fordele for familierne.

Flere familier vælger at flytte sammen under ét tag. For især børnefamilier giver det flere fordele. Foto: "Shutterstock, Ritzau Scanpix"

Det er blevet populært at dele. Danskerne deler biler og låner deres boliger ud i større og større grad. Og nu flytter flere familier altså også sammen. Det skriver Nybolig i en pressemeddelelse.

Bag fænomenet ligger også et ønske om at komme tættere på hinanden.

Thomas Hovgaard, relationschef.

Nye tal fra Danmarks Statistik viser, at antallet af husstande med to familier er steget med 20 procent siden 2008. Det svarer til, at der i en ti års periode er blevet 70.000 flere husstande med to familier, så antallet nu er oppe på over 230.000.

Ifølge relationschef ved Nybolig, Thomas Hovgaard, har det både sociale og økonomiske fordele, når to familier deler den samme bolig.

Læs også Midt- og vestjyske kommuner kaster millioner efter tilflyttere

- Tendensen er landsdækkende, men de største stigninger har vi set i og omkring københavn og Aarhus. Det skyldes formentlig, at boligpriserne er høje i disse områder, hvilket får flere til at dele boligudgifterne, udtaler Thomas Hovgaard, der er relationschef i Nybolig, i pressemeddelelsen.

Større boliger og fleksibiliet

I Vestjylland er tendensen også stigende. Fra 2008 til 2018 er der sket en stigning på 26 procent. Det betyder, at der i 2008 var omkring 8000 familier, der boede i en husstand med mere end to familier, mens det tal i 2018 ligger på næsten 11.000.

Men det er ikke kun det økonomiske aspekt, der gør, at flere familier flytter sammen.

- I vækstområderne er der reelt boligmangel, hvorfor det giver god mening at deles om en større bolig fremfor at bo hver for sig i to mindre, men bag fænomenet ligger også et ønske om at komme tættere på hinanden, udtaler Thomas Hovgaard.

Ifølge Thomas Hovgaard er det især børnefamilier, der har en masse fordele ved at være flere familier under ét tag. Især hvis det er bedsteforældrene, familien deler bolig med.  For det kan skabe mere fleksibilitet for forældrene.

- I samme periode er andelen af den danske befolkning med anden etnisk baggrund steget, og for fx muslimske indvandrere er det ikke usædvanligt, at flere generationer bor under samme tag, udtaler Thomas Hovgaard.

Herunder kan du se stigningen i antallet af familier, der flytter under det samme tag. 

20082018Stigning fra 2008-2018
Hele landet16020223087544%
Landsdel Byen København340715425659%
Landsdel Københavns omegn144442390165%
Landsdel Nordsjælland134081832336%
Landsdel Bornholm1048116611%
Landsdel Østsjælland6103931652%
Landsdel Vest- og sydsjælland171612256831%
Landsdel Fyn129561762636%
Landsdel Sydjylland149832018934%
Landsdel Østjylland240443474644%
Landsdel Vestjylland86451095126%
Landsdel Nordjylland133391783333%