Digital Post: Tjek din kommune

Digital Post: Tjek din kommune

D. 1. november blev alle automatisk tilmeldt Digital Post. Se her, hvor færrest midt- og vestjyder har tilmeldt sig af sig selv.

Det har haltet gevaldigt med at få folk til at tilmelde sig den digitale postkasse. Flere kommuner er langt bagud med tilmeldingerne.

Dårligst er det gået i Vesthimmerlands Kommune, hvor hver fjerde borger har været ligeglad med Digital Post. I den anden ende ligger Skive Kommune, hvor hver femte borger ikke har taget stilling.

Alle kommuner er dog bedre end landsgennemsnittet - på landsplan har næsten 26 % ikke tilmeldt sig.

Find din egen kommune her:

KommuneAntal ikke tilmeldteProcentvis fordeling
Vesthimmerland7.80625,10%
Morsø4.40324,96%
Thisted8.90624,12%
Ikast-Brande7.57322,88%
Ringkøbing-Skjern10.39822,18%
Silkeborg16.12022,15%
Herning15.19421,40%
Favrskov8.00421,36%
Lemvig3.61220,62%
Viborg15.80020,50%
Struer3.67220,43%
Holstebro9.56120,31%
Skive7.87220,16%
Hele landet1.213.78825,96%