Daniel Svensson igen ramt af kræft

Håndboldspilleren Daniel Svensson har fået et tilbagefald af kræft, efter han sidste år blev erklæret rask.

Skjern Håndbolds Daniel Svensson har fået et tilbagefald af kræft. Han er fra dags dato sygemeldt på ubestemt tid. 

Det skriver Skjern Haandbold på klubbens hjemmeside, efter Mads Winther, der er agent for Daniel Svensson, har udsendt en pressemeddelelse med den triste nyhed.

Daniel Svensson fik i 2013 konstateret lymfekræft, men blev et år senere erklæret rask.

Mads Winther oplyser, at en række af Daniel Svenssons kontroltal i forbindelse med et rutinetjek i januar har  været forhøjede. Derfor har lægerne lavet yderligere tjek og fundet begrundet mistanke om, at Daniel Svensson kan have fået et tilbagefald af sygdommen. Han skal nu igennem en række undersøgelser.

- Alle i Skjern Håndbold er naturligvis berørt af situationen. Vi sender de bedste tanker til Daniel og hans familie med håbet om, at Daniels fightervilje endnu engang vil hjælpe ham godt igennem en svær tid, siger Carsten Thygesen, Skjern Håndbold, til klubbens hjemmeside.

Daniel Svenssons agent, Mads Winther, fortæller, at fokus i øjeblikket udelukkende er på spillerens helbred. Han opfordrer til, at Daniel Svensson nu får ro, så han kan fokusere på at komme sig igen.