ons, 25/08/2010 - 17:35 — Kevin Kjær Lauridsen
Del

VFF vil tjene penge på stadion-navn

Stadion i Skive hedder Spar Bank Arena. I Thisted hedder det Sparkassen Thy Arena. I Herning har det fået navnet MCH Arena. Hvad skal det hedde i Viborg?


Viborg stadion er ejet af Viborg kommune. Og dermed har kommunen også rettighederne til navnet på stadion. Men de rettigheder har VFF nu købt for 50.000 kroner om året de næste fem år. Og så håber fodboldklubben at kunne tilføje en virksomheds navn til stadion. Og det skulle der gerne komme en god forretning ud af.

Fodboldklubben vil dog ikke ud med hvor mange sponsorkroner, de håber at kunne få i kassen.

Indsend kommentar


Bemærk, at du skal skrive både fornavn og efternavn! Se regler for debat på tvmidtvest.dk
Du skal skrive dit fulde navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • You may insert videos with [video:URL]

Yderligere information om inddataformater


TV/MIDT-VEST svarer i udgangspunktet ikke på kommentarer på tvmidtvest.dk. Har du kommentarer til TV/MIDT-VEST, så skriv til redaktionen.

TV/MIDT-VEST - SØVEJ 2 - 7500 HOLSTEBRO - TLF. 96 12 12 12 - E-MAIL: REDAKTIONEN@TVMIDTVEST.DK - ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDT