tor, 09/09/2010 - 12:17 — Lars Lauridsen
Del

Vestas-supermølle ramt af uheld

Vingespids brækket på den nye V112-mølle ved Lem. - Beklageligt og pinligt, siger Vestas selv.


Et stort prestigeprojekt for vindmøllekoncernen Vestas er ramt af uheld.

Torsdag brækkede den yderste spids af vingen på V112-prototypen, der står i Lem Kær i Ringkøbing-Skjern Kommune. Vingen er 55 meter lang, og det er de yderste syv meter, der er brækket af.

- Det er meget beklageligt, hvis ikke ligefrem pinligt, siger kommunikationsdirektør Peter Kruse fra Vestas.

Han understreger, at uheldet ramte en prototype og glæder sig samtidig over, at det skete hos Vestas selv - og ikke ude hos en kunde.

Ikke en designfejl
Peter Kruse antyder desuden, at der kan være tale om en menneskelig fejl - og han afviser, at der er tale om en designfejl. - For så var de fanget for lang tid siden i et meget hårdere miljø, siger han.

V112-møllen er et stort udviklingsprojekt, som Vestas har store forventinger til. Den 12. august meddelte vindmøllekoncernen, at der var solgt 140 møller til Australien, og at møllen nu var frigivet til salg til både onshore og offshore - altså både til lands og til vands.

Interview med kommunikationsdirektør Peter Kruse:

 

 

 

Indsend kommentar


Bemærk, at du skal skrive både fornavn og efternavn! Se regler for debat på tvmidtvest.dk
Du skal skrive dit fulde navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • You may insert videos with [video:URL]

Yderligere information om inddataformater


TV/MIDT-VEST svarer i udgangspunktet ikke på kommentarer på tvmidtvest.dk. Har du kommentarer til TV/MIDT-VEST, så skriv til redaktionen.

TV/MIDT-VEST - SØVEJ 2 - 7500 HOLSTEBRO - TLF. 96 12 12 12 - E-MAIL: REDAKTIONEN@TVMIDTVEST.DK - ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDT