Cornflakes med sukker, hvidt brød, rød spegepølse og saftevand. Det er ikke lige det, der får 4000 unge til at spiller fantastisk håndbold til Holstebro Cup. Men det er hvad de får serveret til morgenmad og frokost. Ernæringschef ved Hospitalsenheden Vest, Lone Viggers, er ikke imponeret:
"Når man skal spille masser af håndboldkampe, som de her børn jo skal, så skal de også have noget godt at starte dagen på og det er altså ikke hvidt franskbrød og rød spegepølse."
Holstebro Cup har selv inviteret Lone Viggers til at vurdere maden.
"Der er plads til forbedringer. Det vil vi gerne indrømme", siger Karsten Marcussen, formand for Holstebro Cup.
Efter stævnet vil ernærings-chefen skrive en rapport med sine anbefalinger til, hvordan maden til Holstebro Cup kan gøres sundere.
Sund mad??
Den største fejl de begår er at tage hvert enkelt fødemiddel for sig selv og bedømmer om det er sundt eller ikke efter nogle fejlagtige kriterier.
I husdyrenes fodring tager man hele foderratrionen og bedømmer den i forhold til det enkelte husdyrs behov, det er den eneste rigtige måde at bedømme om en given kostration er sund eller ikke.
Fedt og letomsættelige kulhydrater bliver bedømte som usunde, det er noget vrøvl. Alle mennesker har brug for både mættet, umættede og flerumættede fedtsyrer, letomsættelige kulhydrater, stivelse, skrukturstoffer etc.
Usunde fødevarer forekommer kun, hvis man indtager mere end det behov, vedkommende har. Hvis ikke man får tilstrækkeligt at mættet fedt bliver man syg. At risikoen for det er lille her i landet er ligegyldigt, man ser det i u-lande.
Chokolade bliver af mange anset for usundt. Det er noget vrøvl, undersøgelser har vist, at chokoladespisere i gns. lever 4 år længere end ikke-chokoladespisere!
Ernæringseksperter er bedøvende ligeglad med levetiden, der burde være den bedste parameter for om en given kost er sund eller usund.
mad
vi havde selv inviteret ernærinsrådgiveren for at gøre det bedre i årene fremover.
Hvad angår det manglede rugbrød er vi de første til at beklage men en fejl leverance fra leverandøren og vi fik ikke fuldt op på den før vi var igang er stærkt beklagelig og vil ikke gentage sig, at vi løb tør i ca 1 time og 25 min om fredagen var alt, derefter fik vi fremskaffet rugbrød fra vores leverandør til resten af stævnet, selv om det var hellig dag.
Hvad angår "Toast igen" til madpakker håber jeg at du bedmærke i at det var friskbagt franskbrød i skiver i starten af bespisningen og grov toast ved madpakkerne. altså brød der blev bagt og skiveskåret.
om natten til fredag - lørdag og søndag morgen.
Vi tilstræber og serverer så frisk og sund mad som muligt.
I 2008 var alle varer økologisk selv safte, så vi er ikke bange for at tænke alternativer.
Håber vi ses igen til Holstebro Cup 2011 - stævnet med de sunde mad vaner -
Mad
rugbrød kan jo ske - det kan være svært at vurderer hvor meget de unge spiser - det er jo trods alt dejligt at de unge kan smørrer en madpakke. og ikke skal bruge penge på det.
mad
mad
Jeg var især skuffet over at når man skulle smøre sin madpakke, at der så ikke var mere rugbrød tilbage, dvs. at vi fik en madpakke bestående af tosast (igen) og ellers et par slatne agurk skiver og noget pålæg til.
mad
mad
Måske var det ikke lige her man skulle bruge recourser på at påvirke til den sundere livsstil???
Indsend kommentar
Bemærk, at du skal skrive både fornavn og efternavn! Se regler for debat på tvmidtvest.dk