man, 13/09/2010 - 14:33 — Peter Pedersen
Del

Tilskuerrekord slået før første fløjt

Projektet "10.000 til Håndbold" er allerede en succes. Selv om håndboldkampene først spilles den 6. november er der allerede solgt 6.300 billetter.

Aab møder Skjern og Bjerringbro-Silkeborg møder AG København i den nye multiarena i Herning. Og det er der rigtig mange der gerne vil se. Faktisk hele 6.300. Det er ny tilskuerrekord.

Billetsalget har kun været i gang i fire dage. Og salget overgår arrangørernes forventninger.

- Selvfølgelig skal tilskuerrekorden i dansk håndbold ligge i Jylland, og vi er rigtig godt tilfredse med, at vi allerede nu kan melde ud, at det kommer den til 6. november. Vi har ikke været i tvivl om at vi når målet, 10.000 til håndbold, men vi er da overraskede over, at billetsalget går så hurtigt, som tilfældet er, siger Bjerringbro-Silkeborgs direktør Frank Lejer.

Noget arrangørerne også har lagt mærke til er, at salgene fordeler sig over det meste af Jylland. Det er altså ikke kun folk fra de tre lokale klubber der vil se holdene spille.

Indsend kommentar


Bemærk, at du skal skrive både fornavn og efternavn! Se regler for debat på tvmidtvest.dk
Du skal skrive dit fulde navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • You may insert videos with [video:URL]

Yderligere information om inddataformater


TV/MIDT-VEST svarer i udgangspunktet ikke på kommentarer på tvmidtvest.dk. Har du kommentarer til TV/MIDT-VEST, så skriv til redaktionen.

TV/MIDT-VEST - SØVEJ 2 - 7500 HOLSTEBRO - TLF. 96 12 12 12 - E-MAIL: REDAKTIONEN@TVMIDTVEST.DK - ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDT