søn, 04/07/2010 - 09:31 — Lasse Rønlev

Statsministeren: Undskyld Vestjylland

Statsminister Lars Løkke Rasmussen siger undskyld til Vestjylland. Han erkender, at han har fejlvurderet vestjydernes bekymring om et sygehus i Gødstrup.

Statsministerens undskyldning står sort på hvidt i søndagens udgave af Jyllands-Posten. I avisen erkender Lars Løkke Rasmussen, at han har undervurderet de bekymringer, vestjyderne har om et nyt sygehus i Gødstrup.

 - Vi har fejlvurderet bekymringen og utrygheden. Det svarer til, at vi har bygget sygehuset uden at støbe fundamentet først. Det er en klar fejl fra vores side, siger statsministeren til avisen.

Undskyldning betyder ikke ny placering
Men selvom Lars Løkke Rasmussen siger undskyld, skal vestjyderne ikke forvente en ny diskussion om, hvor sygehuset skal ligget. Det ligger stadig helt fast, at der skal bygges i Gødstrup, siger han. Han erkender kun, at det måske er gået for stærkt med at tage beslutningen.

Undskyldning er ikke nok til at stoppe medlemsflugt
Flere af de lokale Venstre-foreninger i Vestjylland har mistet op mod 25 procent af medlemmerne, blandt andet på grund af sygehus-placeringen. Og de medlemmer kommer ikke tilbage, selvom statsministeren siger undskyld. 

 - Jeg kan kun ryste på hovedet. Vi har råbt så højt, som vi kunne, og han har ikke lyttet. Nu ryster statsministeren i bukserne, fordi han har indset, at hele Vestjylland kan tabes på gulvet, siger f.eks. formanden for Venstes vælgerforening i Struer, Erling Forbeck, til Jyllands-Posten.

Kan det ikke være både Gødstrup og Venstre? :-)

Jeg mener bestemt også beslutningen burde omstødes. Det er jo en forkert beslutning! man, 12/07/2010 - 10:10 — Heidi (ikke efterprøvet) - Herrup
Bevar 7500 Holstebro Sygehus og 7400 Herning Sygehus.. nb. Det betyder noget for 100.000 borger, fejl-placeringen Gødstrup i 7400 Herning... ons, 07/07/2010 - 15:38 — Gæst (ikke efterprøvet) - Herning

Nyt sygehus

Med den polemik der kører nu, hvor man ser folk
fra Tyholm nægte at køre til Herning med hjerteproblemer (måske skulle jeg også med min blodprop havde nægtet at køre til Skejby) skal det nok ende med at vi får lov at beholde 2 lokale sygehuse uden særlig kompetencer i Herning og Holstebro.
Vi vil så se at de komplicerede og vanskelige opgaver bliver flyttet til Skejby.
Vi kan selvfølgelig også beslutte at det nye storsyghus skal ligge i Agger, det skal nok blive let at få de dygtige læger til at flytte derop. tir, 06/07/2010 - 07:09 — Gert Kristensen (ikke efterprøvet) - Herning
Hvis venstre flytter sygehuset, går det ud over tilslutningen, i Brande, Herning, Ikast, hvis ikke går det ud over Holstebro, Lemvig, Struer.

Og hvis der bliver ændret (igen) lider troværdigheden endnu en kæmpe knæk, som om mange vælgere ikke har fået noget nok af populistiske politikkere.

Flytter man sygehuset til Holstebro, så skal alle det nye borgerservice center vel også væk fra Holstebro igen.

Jeg tror Venstre skal stikke piben ind og ride bølgen af. søn, 04/07/2010 - 16:29 — Lasse (ikke efterprøvet) - Herning

placering

Lars Uløkke hvad vil du helst der dør, enten Venstre eller Gødstrup, det er din beslutning. søn, 04/07/2010 - 14:25 — Birger Nørgaard (ikke efterprøvet) - holstebro

Indsend kommentar


Bemærk, at du skal skrive både fornavn og efternavn! Se regler for debat på tvmidtvest.dk
Du skal skrive dit fulde navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • You may insert videos with [video:URL]

Yderligere information om inddataformater


TV/MIDT-VEST svarer i udgangspunktet ikke på kommentarer på tvmidtvest.dk. Har du kommentarer til TV/MIDT-VEST, så skriv til redaktionen.

TV/MIDT-VEST - SØVEJ 2 - 7500 HOLSTEBRO - TLF. 96 12 12 12 - E-MAIL: REDAKTIONEN@TVMIDTVEST.DK - ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDT