fre, 03/09/2010 - 18:39 — Marie Frank Mitchell
Del

Screening redder kvinder

Omkring 1.500 Midt- og Vestjyske kvinder har fået opdaget brystkræft i et tidligt stadium, takket være screening.

For to-et-halvt år siden satte Region Midtjylland massivt ind med tilbud om screening for brystkræft til kvinder mellem 50 og 69 år.

I løbet af de første to år blev 115.000 kvinder undersøgt og i 2. omgang, som løber fra januar 2010 er foreløbig 45.000 blevet undersøgt.

80 procent siger ja tak
- Det svarer til, at 80 procent af kvinderne mellem 50 og 69 år takker ja til screening, og det er vi godt tilfredse med, siger Berit Andersen, der er overlæge og leder af afdelingen for folkeundersøgelser i Region Midt til DR Midt & Vest.

Omkring én procent af de screenede kvinder får konstateret brystkræft, men hvis sygdommen opdages på et tidligt stadium er prognosen bedre end ellers. 

Indsend kommentar


Bemærk, at du skal skrive både fornavn og efternavn! Se regler for debat på tvmidtvest.dk
Du skal skrive dit fulde navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • You may insert videos with [video:URL]

Yderligere information om inddataformater


TV/MIDT-VEST svarer i udgangspunktet ikke på kommentarer på tvmidtvest.dk. Har du kommentarer til TV/MIDT-VEST, så skriv til redaktionen.

TV/MIDT-VEST - SØVEJ 2 - 7500 HOLSTEBRO - TLF. 96 12 12 12 - E-MAIL: REDAKTIONEN@TVMIDTVEST.DK - ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDT