De kræver initiativer og planer, der kan gavne udviklingen - og gerne hurtigt.
- Jeg synes, det er på tide, at vi får den her interesse for vores område, lyder det fra Thisteds borgmester Lene Kjelgaard Jensen ovenpå dagens besøg.
Penge til udvikling
Hun og borgmesterkollegaen på Mors, Lauge Larsen, vil blandt andet gerne have flere midler til udvikling af Mors og Thy.
Det var første gang ministeren var i landsdelen for at opleve udkants Danmark med egne øjne, og han fik besøgt Bio Mors, et nyt havneprojekt ved Sundby Havn og Cold Hawaii i Klitmøller.
Savner handling
Det er ikke kun borgmesterene, der savner handling fra den nye minister. Formanden for Danmarks Landdistrikter - Steffen Damsgaard - er også ved at blive utålmodig.
- Der er stort behov for indsatser omkring erhverv og beskæftigelse. Det er nødvendigt med en indsats omkring bosætning og det eneste vi har set indtil videre er en indsatspulje til nedrivninger som er blevet fjernet, siger Steffen Damsgaard.
Se reportage fra dagens besøg og hør ministerens reaktion på kritikken her:
ja, det er som at lade ræven
Carsten hansen
Indsend kommentar
Bemærk, at du skal skrive både fornavn og efternavn! Se regler for debat på tvmidtvest.dk