søn, 16/10/2011 - 14:54 — Lasse Rønlev
Del

Liverpool gæster Vildbjerg

På fodboldbanerne i Vildbjerg bliver der talt engelsk for tiden. Talenttrænere fra selveste Liverpool FC er på besøg til en træningslejr.

 

Liverpool FC er normalt noget man hører om i sports-udsendelser i fjernsynet. Men sådan er det ikke i denne uge. Hvert år arrangerer klubben nemlig fodboldskoler i udlandet, og denne gang er turen altså kommet til Sverige, Norge og Danmark. Nærmere bestemt Smørum på Sjælland og Vildbjerg lidt udenfor Herning.

Professionelle trænere
Fodboldskolen er for både drenge og piger i alderen 6-15 år, og de kommer i hænderne på erfarne professionelle trænere fra England. De lokale klubtrænere deltager også. På den måde kan de få ny inspiration til træningen, og samtidig fungere som tolke for de børn, der ikke har lært engelsk endnu.

Se indslaget fra fodboldskolen i TV/MIDT-VEST søndag 19.30. Efter udsendelsen kan det findes her:

 

Vi venter

Kom så med det indslag! :-) søn, 16/10/2011 - 20:21 — Gæst (ikke efterprøvet) - Vildbjerg

Vi venter

Kom så med det indslag! :-) søn, 16/10/2011 - 20:21 — Gæst (ikke efterprøvet) - Vildbjerg

Indsend kommentar


Bemærk, at du skal skrive både fornavn og efternavn! Se regler for debat på tvmidtvest.dk
Du skal skrive dit fulde navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • You may insert videos with [video:URL]

Yderligere information om inddataformater


TV/MIDT-VEST svarer i udgangspunktet ikke på kommentarer på tvmidtvest.dk. Har du kommentarer til TV/MIDT-VEST, så skriv til redaktionen.

TV/MIDT-VEST - SØVEJ 2 - 7500 HOLSTEBRO - TLF. 96 12 12 12 - E-MAIL: REDAKTIONEN@TVMIDTVEST.DK - ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDT