tir, 29/11/2011 - 16:33 — Lars Lauridsen
Del

Dømt for at bringe Rohdes liv i fare

To ud af tre dommere mente, at 19-årig mekanikerlærling forsøgte at køre EU-politiker ned på villavej i Viborg.

LÆS MERE...

En 19-årig mekanikerlærling blev tirsdag idømt 14 dages betinget fængsel og 30 timers samfundstjeneste for at bringe EU-politikeren Jens Rohdes liv og helbred i fare.

Den 19-årige blev dømt for i april at køre sin bil direkte mod Jens Rohde, så politikeren måtte springe for livet.

Jens Rohde forklarede i retten, at han stod hjemme i sit køkken, da han blev opmærksom på en bil, der med stor fart kørte på den lille villavej. Han gik derfor ud og stillede sig midt på vejen for at stoppe bilen.

Måtte springe for livet
- Pludselig trykkede han på speederen og kørte direkte mod mig. Jeg sprang til side og så, at han gav mig fingeren. Jeg er ikke i tvivl. Hvis jeg ikke var sprunget til side, havde han ramt mig. Han kunne slet ikke nå at stoppe på den korte afstand, forklarede EU-politikeren.

Den unge mekanikerlærling nægtede sig skyldig - og havde sammen med en kammerat, der var passager i bilen, en noget anden udlægning af sagen. De mente, at Jens Rohde pludselig var kommet ud på vejen foran dem, så de måtte undvige i sidste øjeblik. Og når de ikke standsede bilen, skyldes det, at Jens Rohde "så noget aggressiv ud".

Dommerne var uenige
Den 19-årige overvejer nu, om han vil anke sagen til landsretten. Udover betinget fængsel og samfundstjeneste blev han også idømt et halvt års frakendelse af kørekortet.

De tre dommere i domsmandsretten var i øvrigt ikke enige om udfaldet - en af dem mente, at den unge mand skulle frifindes.

En borgerpligt at reagere - Jens Rohde fortæller her, hvad der skete på villavejen, og hvorfor han gik til politiet:

Sikke noget pladder at komme med at "han skal bare ikke lege politibetjent". Jeg bor i samme kvarter og hvis jeg så en møgunge komme fræsende til fare for mine børn, så vil jeg sgu også handle med det samme. Hvad nytte tror du det vil gøre at ringe til politiet, når dit barn her og nu riskerer at blive smadret af sådan en fartidiot??? tir, 29/11/2011 - 22:22 — Karsten (ikke efterprøvet) - Viborg

kørsel

Så må han lade være med at lege Politibetjent. vi har politiet der har myndighed til at stoppe disse mennersker. man står da ikke ude midt på vejen og der kommer en bil. jeg lærte man så til siderne flere gange før man gik ud på vejen. tir, 29/11/2011 - 20:27 — Gæst (ikke efterprøvet) - Bording

Indsend kommentar


Bemærk, at du skal skrive både fornavn og efternavn! Se regler for debat på tvmidtvest.dk
Du skal skrive dit fulde navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • You may insert videos with [video:URL]

Yderligere information om inddataformater


TV/MIDT-VEST svarer i udgangspunktet ikke på kommentarer på tvmidtvest.dk. Har du kommentarer til TV/MIDT-VEST, så skriv til redaktionen.

TV/MIDT-VEST - SØVEJ 2 - 7500 HOLSTEBRO - TLF. 96 12 12 12 - E-MAIL: REDAKTIONEN@TVMIDTVEST.DK - ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDT