ons, 27/01/2010 - 09:06 — Jørgen Ahler
Del

Nægter sig skyldig

Den 48-årige mand, som i går aftes blev anholdt for drabet på Maria Møller Christensen, nægter sig skyldig.

Det bliver i løbet af i dag, at juristerne i Midt- og Vestjyllands Politi afgør, om de vil kræve en 48-årig mand fængslet for drabet på den 20-årige Maria Møller Christensen nytårsnat.

Den 48-årige mand nægtede sig skyldig, da han i nat blev afhørt af politiet efter at være blevet anholdt omkring klokken 20 i går aftes.
Men politiet er sikre på, at de denne gang har fat i den rigtige mand.

- Det skyldes den kendsgerning, at vi nu har en mand, hvis dna er i overensstemmelse med den dna, vi har fundet på Maria Møller Christensen, siger efterforskningsleder Ole Henriksen til TV 2 News, og tilføjer at den 48-årige vil blive sigtet for drab.

Manden er beboer i den ejendom i Herning, hvor offeret blev fundet kvalt i en vaskekælder.

Politiet har dna-testet en række af de mandlige beboere i boligblokken.
I går kunne en af de tests så afsløre, at den fundne dna ved kvinden stammer fra den 48-årige mand.

Manden bliver fremstillet i Grundlovsforhør senere i dag.

Vi følger sagen løbende her på tvmidtvest.dk

Indsend kommentar


Bemærk, at du skal skrive både fornavn og efternavn! Se regler for debat på tvmidtvest.dk
Du skal skrive dit fulde navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • You may insert videos with [video:URL]

Yderligere information om inddataformater


TV/MIDT-VEST svarer i udgangspunktet ikke på kommentarer på tvmidtvest.dk. Har du kommentarer til TV/MIDT-VEST, så skriv til redaktionen.

TV/MIDT-VEST - SØVEJ 2 - 7500 HOLSTEBRO - TLF. 96 12 12 12 - E-MAIL: REDAKTIONEN@TVMIDTVEST.DK - ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDT