fre, 10/02/2012 - 12:46 — Nadia Kronborg
Del

Althaus forlader Viborg

Den stærke tyske stregspiller Anja Althaus stopper i Viborg HK.

Hun har været med på Viborg HK's kvindehold, mens det har været sjovest, men nu forlader den tyske stregspiller Anja Althaus klubben.

Ikke længere førstevalg
Den 29-årige stregspiller fortæller til Viborg Folkeblad, at hun ikke er i klubben næste år. Et skifte der hænger sammen med, at Anja Althaus ikke længere er førstevalg på stregen, hvor norske Marit Frafjord klart har overhalet den tyske spiller.

- Jeg er en spiller, der gerne vil have ansvar på holdet. Rollerne er blevet byttet lidt rundt i denne sæson, men sådan er det i håndboldverdenen. Alle vil gerne spille meget, og jeg vil gerne have mere spilletid, siger Anja Althaus til avisen.

Anja Althaus har endnu ikke styr på, hvem hendes næste klub bliver, men det bliver svært hamle op med de titler, karrieren har givet den tyske stregspiller i Viborg. Her har Anja Althaus været med til at vinde to Champions League-titler, tre danske mesterskaber og blevet vinder af pokalturneringen fire gange.

Indsend kommentar


Bemærk, at du skal skrive både fornavn og efternavn! Se regler for debat på tvmidtvest.dk
Du skal skrive dit fulde navn.
Indholdet af dette felt er privat og bliver ikke vist offentligt.
  • Web- og e-mail-adresser omdannes automatisk til links.
  • Tilladte HTML tags: <a> <em> <strong> <cite> <code> <ul> <ol> <li> <dl> <dt> <dd><img>
  • You may insert videos with [video:URL]

Yderligere information om inddataformater


TV/MIDT-VEST svarer i udgangspunktet ikke på kommentarer på tvmidtvest.dk. Har du kommentarer til TV/MIDT-VEST, så skriv til redaktionen.

TV/MIDT-VEST - SØVEJ 2 - 7500 HOLSTEBRO - TLF. 96 12 12 12 - E-MAIL: REDAKTIONEN@TVMIDTVEST.DK - ALLE RETTIGHEDER FORBEHOLDT